sobota, 28 lutego 2015

Zimna Wojna 1945-1989 - 21.02.2015 (Gerhard v. Yuut).

W sobotę 21.02. na spotkaniu Klubu "Reduta" w aparthotelu "Good-Time" (Piotrkowska 120) z Marcinem (alias Yuut) rozegralismy partię w grę, która od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu portalu Boardgamegeek, jako najlepsza gra planszowa na świecie. Chodzi oczywiście o słynne Twilight Struuggle wydawnictwa GMT Games. Ja i Yuut mieliśmy  przyjemność zagrać w polską edycję tej gry - Zimną Wojnę wydawnictwa Bard.


Stery Związku Radzieckiego wziął w swoje ręce Yuut. Ja miałem pokierować amerykańskimi imperialistami i podżegaczami wojennymi. Dla Yuuta była to pierwsza rozgrywka w Zimną Wojnę, co nie mogło pozostać bez wpływu na wynik zimnowojennych planszowych zmagań. Ponadto los od początku nie sprzyjał proletariackiej rewolucji. Już pierwsza próba komunistycznego zamachu stanu we Włoszech okazała się nieudana. Lata 1945 - 1952 (1. i 2. tura) to przewaga USA w Europie i na Bliskim Wschodzie. Krwawe stłumienie protestów w NRD wzmacnia jeszcze opór wschodnich Niemców przeciwko stalinizacji kraju. Sowietom w tym okresie udaje się natomiast umocnić Azji. W ręce Czerwonych wpadają m in. Pakistan i Indie szukające społeczno-ekonomicznej alternatywy dla dziesiątek lat brytyjskiej kolonizacji.


Lata 1953-56 (3. tura) są kluczowe dla wyniku pojedynku amerykańsko-radzieckiego. Śmierć Stalina i zamieszanie polityczne nią wywołane prowadzą do upadku dotychczasowego rządu komunistycznego w NRD. Niemcy wschodni jako pierwsi z Bloku Wschodniego zaczynają dostrzegać różnice w rozwoju ekonomicznym między nimi a ich zachodnimi rodakami. Nowy sekretarz Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec wypowiada słynne słowa: "Socjalizm tak, wypaczenia stalinizmu nie". W Niemczech dochodzi do radykalnej destalinizacji, liberalizacji gospodarki, sprzeciwu wobec hegemonii ZSRR. NRD wybiera własną drogą do socjalizmu oraz politykę równowagi między zwalczającymi się blokami. Pojawiają się pomysły zjednoczenia Niemiec według zasady: jeden kraj - dwa systemy gospodarcze. 
Amerykanie zyskują także znaczną przewagę w kosmosie. W 1955 wysyłają pierwszego człowieka w kosmos.Kolejnym ciosem dla bloku komunistycznego jest klęska armii północnokoreańskiej w starciu z rodakami z południa. Jedyną odpowiedzią Sowietów na te sukcesy USA jest przejęcie kontroli na Kubą oraz Egiptem. Lata 1957-1960 to próby odzyskania przez ZSRR inicjatywy w zimnowojennych zmaganiach. Odpowiedzią na utratę NRD jest wywołanie konfliktu zbrojnego we Włoszech. Czerwone Brygady wspierane potężnymi transportami z bronią idącymi przez Jugosławią zdobywają po ciężkich walkach ulicznych Rzym i obalają demokratyczne władze. Świat płacze nad wieloma wspaniałymi zabytkami zniszczonymi w wyniku barbarzyńskich działań wojennych. Na teren Watykanu wkraczają oddziały komunistyczne. Papież i dostojnicy kościelni są zmuszeni ewakuować się do Hiszpanii. Nową siedzibą Kościoła katolickiego staje się Madryt. Ponadto opinię publiczną mocno dziwi fakt, ze wielu żołnierzy Czerwonych Brygad mówi z dziwnym rosyjskim akcentem. Rosjanie umacniają też swoje wpływy w Finlandii oraz w Ameryce Środkowej pod nosem USA. 
Amerykanie w tym okresie odpowiadają lądowaniem na Księżycu. Przewaga technologiczna USA nad ZSRR powiększa się w tempie geometrycznym. Sowietom dotąd nie udało się nawet Łajki wysłać w Kosmos.


W 1964 roku (5. tura) papieżem zostaje Polak. Jest to cios dla Sowietów. Opinia publiczna uznaje to wydarzenie za swoistą zemstę Watykanu za przymusową emigrację papieża.Wybór papieża-Polaka uderza w kontrolę Sowietów nad Polską, co grozi rozsypaniem się z mozołem odbudowywanej układanki wschodnioeuropejskiej.
 
Nieudolne rządy komunistyczne we Włoszech doprowadzają do poważnego kryzysu ekonomicznego.
W 1965 roku w tym kraju wybucha kolejna wojna domowa. Tym razem władzę zdobywają siły prozachodnie.
Amerykanie w tym okresie powiększają także swoją przewagę w wyścigu kosmicznym. W 1968 przeprowadzają pierwszą udaną misję promu kosmicznego.

Początek lat 70. (7. tura) to już ostateczna erozja bloku komunistycznego. W 1970 w Polsce odbywają się pierwsze częściowo wolne wybory demokratyczne. W ich wyniku polscy komuniści zostają zmuszeni do podzielenia się władzą z opozycją. Los Związku Radzieckiego zostaje przesądzony. USA wygrywa automatycznie dzięki kontrolowaniu Europy.

Jako zwycięzca muszę przyznać, że sowiecka kostka była złośliwa.Wynikało to pewnie z przewagi technologicznej USA na ZSRR w zakresie produkcji kostek.W każdym razie rzuty na przewroty i na torze wyścigu kosmicznego były dla gracza sowieckiego wyjątkowo pechowe. Pomimo porażki Yuut się nie zraża, zdobył pierwsze doświadczenia i pragnie rewanżu.
Yuut

A oto inne rozgrywki ze spotkania Reduty owego dnia:

Killy9999 i Brathac nad Bomber Command

Hugstyggr i Lipa nad Conflict of Heroes


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz